خانه >> مهندسی >> عمران - آب >> احیای لوله های آبرسانی

احیای لوله های آبرسانی

لوله های آبرسانی معمولا پس از گذشت عمر مفید آنها (دوره طرح) با افزایش شدید ضریب زبری و به تبع آن کاهش ظرفیت مواجه می شوند. در لوله های فولادی خوردگی سبب بروز شکستگی های متعدد شده و نهایتا موجب تحمیل هزینه های لوله گذاری مجدد می شود. اما همیشه اجرای لوله به موازات لوله قبلی بعلت عدم وجود فضای مناسب جهت لوله گذاری میسر نیست. استخراج لوله های فرسوده و جایگزینی آن با لوله های نو مستلزم وقت و هزینه فراوان می باشد.

در چنین مواردی روشهای نوین به کمک مهندسین می آید. در این روش ابتدا بوسیله روباتی که بدرون لوله فرستاده می شود مسیر لوله با برس سیمی یا زنجیر با چرخش سریع صیقل داده و رسوبات مسیر شسته شده و از ضایعات تخلیه می گردد. بعد از آن پوشش پلیمری (با همان سایز لوله قبلی و ضخامت مورد نیاز بر اساس فشار کاری خط لوله) وارد لوله شده و شکل لوله را به خود می گیرد. پوشش مذکور ضریب زبری لوله را بشدت کاهش داده و مقاومت لوله را (بخصوص در جاهایی که ضخامت لوله بعلت خوردگی کاهش یافته) افزایش می دهد.

images

اگر چه ممکن است بدلیل انحصار این تکنولوژی هزینه اجرای این کار حداکثر برابر با هزینه لوله گذاری شود اما سرعت اجرای آن بهیچ وجه قابل قیاس با عملیات لوله گذاری نبوده و بدلیل عدم نیاز به حفاری و آسفالت شکافی تبعات اجتماعی منفی در پی نخواهد داشت. 

شرکت طرح و اجرای کاسون بعنوان نماینده پریموس لاین در ایران ، در این زمینه فعالیت می کند.

مشاهده فیلم زیر نحوه ی انجام کار را به شما نشان می دهد.

درباره ی مجید

دانش آموخته رشته مهندسی عمران آب هستم. عاشق تکنولوژی و ارتباطات. علاقه زیادی به نرم افزارهای اکسل و GIS دارم و بصورت تخصصی هر دو رو دنبال می کنم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

sifka-120

ارائه نرم افزارهای متره - برآورد و تعدیل صورت وضعیت تحت نرم افزار قدرتمند و کاربرپسند اکسل